Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

Τα Τρίκαλα επικράτησαν εύκολα του Ρεθύμνου με 76-67

Με εξαιρετική εμφάνιση, τα Τρίκαλα κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και επικράτησαν εύκολα του Ρεθύμνου με 76-67 για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Κέλσεϊ Μπάρλοου, που μέτρησε 21 πόντους , ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Μάικ Κάφεϊ (15 πόντοι) και Γκιλβίντας Μπιρούτα (13 πόντοι).

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ και μέχρι το 5’ το Ρέθυμνο είχε βράχια κεφαλή και ήταν μπροστά με +3 (9-12). Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με ένα επιμέρους σερί 6-0με Εζιουκού και Μπάρλοου έκαναν το σκορ 18-12 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Κρητικοί μείωσαν τη διαφορά στον πόντο για να κλείσει η περίοδος (18-17) υπέρ των Τρικάλων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το 15’ του αγώνα, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι – χέρι με τους Μπάρλοου και Άρνολντ να ξεχωρίζουν για τις ομάδες τους. Από κείνο το σημείο και μετά όμως, οι παίκτες του Καστρίτη πάτησαν γκάζι και το σκορ πήγε σε διψήφια διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο (37- 26), αλλά ο Γιαννόπουλος με θεαματικό καλάθι, thn katöebase στους -9 (37-28).

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και έφεραν την διαφορά στους 8 πόντους (68-59), 1 λεπτό πριν το τέλος. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για το σύνολο του Νίκου Βετούλα, καθώς οι κυανέρυθροι δεν έχασαν την επαφή τους με το καλάθι, καταφέρνοντας να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-28, 56-41, 76-67